Veľká cena SR na novom variante okruhu SLOVAKIA RING!

Blíži sa jedno z najdôležitejších motoristických podujatí u nás - OMV MaxxMotion Veľká cena Slovenska preteky cestných automobilov na okruhu. Tentokrát však s významnou zmenou: odjazdí sa na novom variante okruhu s novou šikanou.

Okruh SLOVAKIA RING nedávno avizoval zisk vyššej okruhovej licencie FIA GRADE II. Vďaka nej môžu u nás nielen testovať, ale aj pretekať takmer všetky motoristické kategórie, okrem Formuly 1 a Formuly 2. Súčasťou potrebných zmien na okruhu bolo aj vybudovanie novej šikany v rýchlom úseku pred tretím horizontom (zákruta č. 9). Najbližšia Veľká cena SR (17.-19. augusta) nasadí tento nový variant so šikanou pre všetky seriály a divízie.

"Veľký" variant V4 o dĺžke 5922 metrov sa tak zmení na variant V4b s celkovou dĺžkou 5935 metrov. Počet 14 zákrut ostáva nezmenený, no rýchlu ľavotočivú zákrutu T9 nahradí práve spomaľovacia šikana. Pôvodný variant V4 ostáva naďalej funkčný pre iné podujatia po VC SR.

S novou výzvou sa popasujú stovky jazdcov množstva seriálov a pretekárskych divízií. Dominovať im bude samozrejme Stredoeurópska trofej FIA (FIA CEZ) a prestížny ESET V4 Cup, ako súčasť veľkého šampionátu. Bojovať sa bude aj o národné šampionáty Slovenska, Česka a okolitých krajín. Súčasťou ESETu je hneď niekoľko kategórií a podkategórií, z čoho najvýznamnejšie sú práve šprinty a vytrvalostné preteky. SLOVAKIA RING ponúkne najdlhšiu "vytrvalosť" v roku - dvojhodinové preteky.

Priebežné tabuľky kategórie "šprint" zatiaľ vedie Poliak Marcin Jedlinski (115 bodov) na Audi R8 LMS GT3 pred Richardom Chladom ml. (87 bodov) na Audi R8 LMS Ultra a Jakubom Knollom (57 bodov) na BMW M6 GT3. Podkategóriu GT3 Trophy vedie Slovák Ľubomír Jakubík na Ferrari 458 GT3. V podtriede GTC je to Josef Záruba na Lamborghini Huracán. Napokon početnú divíziu vozidiel TCR vedie Milovan Vesnič na SEATe Cupra.

Jedlinski so 60 bodmi dominuje aj vytrvalostnej kategórii (60 bodov) pred Richardom Chladom a Richardom Chladom ml. (obaja po 25 bodov). Spoločné hodnotenie ESET V4 Cup (súčet šprintov a vytrvalosti) vedie opäť Jedlinski (115 b) pred Chladom ml. (87 b) a Zejlkom Drmicom (61 b).