Slováci idú na Majstrovstvá sveta halových motokár

Motokáry môžeme označiť ako vstupnú bránu do motoršportu. Legendy ako Ayrton Senna, Alain Prost, Lewis Hamilton alebo Michael Schumacher začínali na motokárach. Šport ich naučil tvrdej práci na sebe, technike jazdy, ale aj odhodlanosti byť najlepší, nevzdať sa ani v najťažších chvíľach a bojovať ďalej. Keď boli títo jazdci mladí, ešte nikto netušil, aké úspechy dosiahnu a že raz budú práve oni vzorom pre novú generáciu pretekárov.

Slovensko sa už tiež stihlo zapísať na mapu motoršportu. Na SLOVAKIA RINGu sa jazdí napríklad WTCC, no okrem týchto pretekov hviezd v našej krajine nájdeme aj menší motoršport. K Majstrovstvám Slovenska motokár na vonkajších okruhoch pribudli v posledných rokoch aj Majstrovstvá Slovenska v halových motokárach. Naši indooroví jazdci sa postupne vypracovali na špičkovú úroveň a nemusia sa báť nastúpiť proti hocikomu v strednej Európe.

Nie je dobré, aby sme stáli na mieste. Musíme sa posunúť ďalej, zmerať si sily s ďalšími pretekármi nielen z nášho regiónu. Mali by sme porovnať schopnosti našich jazdcov so svetom. Slováci po prvýkrát v histórii posielajú tím na Majstrovstvá sveta v halových motokárach, Kart World Championship. Podujatie privíta najlepších svetových motokáristov v talianskej Ancone v jednej z najlepších hál na svete, PGKart Indoor. Dvojica slovenských pretekárov sa bude snažiť uspieť v tvrdej konkurencii 150 špičkových jazdcov, ktorí budú jazdiť na rovnakých motokárach s výkonom 10 k a 6 prevodovými stupňami.

Kto bude jazdiť za slovenský tím? Jedným z jazdcov je mladá nádej slovenského motoršportu, Filip Baláž. Filip začal s motokárami len v auguste 2014, ale napriek tomu stále ukazuje, že patrí medzi špičku a má veľký potenciál do budúcnosti. V roku 2014 vybojoval 4. miesto v Majstrovstvách Slovenska v halových motokárach, čo je veľmi dobrý výsledok vzhľadom na to, že absolvoval len druhú polovicu sezóny. Okrem toho sa zúčastnil aj prestížneho seriálu International Indoor Kart Cup a 24-hodinových vytrvalostných pretekov motokár v Hodoníne. Nechýbal ani v súťaži RaceStar, kde sa zaradil medzi top 50 jazdcov Európy.

Skúsenejším zo slovenskej pretekárskej dvojice bude Marcel Liedl. Marcel má toho za sebou v motoršporte už veľa. Napríklad v roku 2010 vyhral Majstrovstvá Slovenska vo vytrvalostných pretekoch na okruhoch, vybojoval veľa víťazstiev v pretekoch automobilov do vrchu, v roku 2004 skončil na 3. mieste vo FIA CEZ v skupine A-2000. Marcel však pravidelne jazdí na motokárach a má aj výsledky. V roku 2012 spolu so svojím tímom vybojoval 2. miesto v Indoor Kart Cup a vyhral Open Cup.

Záštitu a manažment má na svedomí manažér a reprezentant jazdcov Marián Baláž a jeho Balaz Brothers Motorsport spolu s fotografom Adamom Popovcom, ktorí sa postarajú o kvalitnú reprezentáciu a organizáciu spolu s vizuálnymi zážitkami.

S touto jazdeckou dvojicou máme v tíme mladého Filipa Baláža, hladného po úspechu, a skúseného pretekára Marcela Liedla, ktorý nie je o nič menej dravý. Držte im palce, aby na Majstrovstvách sveta halových motokár v Ancone 21. – 26. júla získali pre Slovensko čo najlepší výsledok.

Zdroj: Balaz Brothers Motorsport