Formula 4 tiež súčasťou víkendu FIA ETRC

Orechová Potôň, 13. máj 2024 - Majstrovstvá Európy preteky ťahačov FIA ETRC budú 7.-9. júna jedným z hlavných podujatí sezóny na okruhu SLOVAKIA RING. Okrem nich sa o body do prestížneho TCR Eastern Europe, ale aj do Stredoeurópskej trofeje FIA pretekov Formuly 4 (F4 CEZ) pobije stredoeurópska špička. Pretekársky víkend okorenia aj GT-čka v rámci ESET CUPU.

Séria F4 CEZ rastie z roka na rok. Nedávne preteky na okruhu Balaton Park ponúkli štrnásť pilotov Formuly 4 a ich počet ešte porastie. Medzi nimi je dokonca syn bývalého pilota F1 Alexa Wurza - Oscar Wurz. F4 je významnou kategóriou pre budúce hviezdy motoršportu. Zvyčajne im predchádza kariéra v motokárach a po nich pokračujú do výkonnejšej F3. S dávkou šťastia, talentu a peňazí aj do Formuly 2. Monoposty F4 nájdeme v rôznych regionálnych seriáloch.

Povedzme si niečo o samotnom aute: Tatuus F4 T-421 poháňa preplňovaný 1,4-litrový motor Abarth s max. výkonom 180 k a max. rýchlosťou presahujúcou 240 km/h. Agregát je spárovaný so šesťstupňovou sekvenčnou prevodovkou s radiacimi pádlami za volantom. Súťažia tu juniori - chlapci aj dievčatá vo veku od 15 rokov.

Min. hmotnosť auta je 500 kg bez pretekára (v prepočte 360 k na 1000 kg auto) - čo je hmotnosť monopostov Formuly 1 začiatkom 90. rokov min. storočia... Pirelli je oficiálny dodávateľ pneumatík a cena za jeden set gúm je 960 eur (plus DPH).

Typický pretekársky víkend F4 pozostáva z 30 min. tréningu, 20 min. kvalifikácie a troje 25 min. pretekov. Štartový rošt 1. pretekov určí kvalifikácia, rošt 2. pretekov výsledky z 1. pretekov. Rošt 3. pretekov určia výsledky z 1. pretekov, no prvých 4-8 miest štartuje v opačnom poradí, podľa žrebovania po 1. pretekoch.

Celkovo sú tu štyri klasifikácie: F4, F4 Rookie Rocket (nováčik roka), F4 Woman Trophy (ženy), F4 Team Trophy.

Prvé trofeje v tejto sezóne si na úvodnom podujatí v Maďarsku vybojovali Kirill Kutskov a dve víťazstvá minuloročný šampión Ethan Ischer. Švajčiar Ischer bral preteky len ako tréning pred Talianskou F4, kde tento rok preteká. Ako úradujúci šampión F4 CEZ totiž nemôže bodovať v tomto šampionáte (aby šancu dostali iní - ambíciou nie je držať sa v F4 dlhšie, než po prvý titul).

Kalendár seriálu F4 CEZ kopíruje TCR Eastern Europe:

27.–28.4. – Balaton Park
18.–19.5. – Red Bull Ring
8.–09.6. – Slovakia Ring
3.–04.8. – Most
7.–08.9. – Brno
21.–22.9. – Salzburgring

Ďalšie informácie nájdete na www.slovakiaring.sk, alebo aj www.f4-cez.com.

Tlačová správa na stiahnutie

Galéria