WTCC po tretí raz u nás. Aj s kráľom Loebom

V roku 2014 prichádza FIA WTCC na Slovensko s ďalším veľkým lákadlom. Do šampionátu totiž vstúpil továrenský tím Citroënu s trojicou modelov C-Elyseé. Francúzi avizovali od začiatku útok na najvyššie priečky, a tak ani po jazdeckej stránke nenechali nič na náhodu. Štvornásobný Majster sveta WTCC Yvan Muller bol platnou devízou pri vývoji nového auta, rýchly Argentínčan José María „Pechito“ López je budúcou hviezdou tejto kategórie. A absolútnou bombou je štart deväťnásobného majstra sveta rely Sébastiena Loeba. Ten už Slovakia Ring pozná z vlaňajších pretekov FIA GT Series. Tentoraz bude patriť medzi najväčších favoritov na víťazstvo.

Už aj prvé dve kolá ukázali, že Citroëny sú takmer nedostihnuteľné. Slovakia Ring sa však do histórie WTCC zapísal aj tým, že na piedestál vyniesol dovtedy menej úspešných jazdcov. Svoj prvý triumf v roku 2012 tu dosiahla značka Seat, o rok neskôr sa u nás vôbec po prvý raz vo WTCC tešila japonská Honda. Pred dvoma rokmi práve víťazstvom na Slovensku začal svoju cestu za titulom šampióna Angličan Rob Huff.

Počas víkendu FIA WTCC si diváci naozaj prídu na svoje. Kvalifikácia sa po novom rozdelila do troch častí: 12 najlepších postúpi z prvej, v druhej spoznáme najlepšiu päťku. Tá si to rozdá o pole position v tzv. Superpole. Jazdci teda po jednom vychádzajú na trať, každý má k dispozícii jediné rýchle kolo. V nedeľu nás čaká dvojica pretekov s pevným štartom. V tých druhých sa otočí poradie prvej desiatky z kvalifikácie: držiteľ pole position tak odštartuje ako desiaty, čo zaručuje poriadne dramatické predbiehacie manévre.

FIA WTCC zavíta na Slovakia Ring 9. až 11. mája 2014. Okrem majstrovstiev sveta sa fanúšikovia môžu tešiť aj na Európsky pohár cestovných automobilov ETCC, spolu s našou dvojicou Maťo Homola a Samuel Sládečka. Počas víkendu uvidíme aj slovenský okruhový šampionát: v šprintových pretekoch sa na Slovakia Ringu predstavia aj také mená ako Andy Studenič či Miro Konôpka.