Veľká cena SR ponúkla množstvo výborných pretekov

OMV MaxxMotion Veľká cena SR preteky cestných automobilov na okruhu predviedla množstvo zaujímavých pretekárskych momentov a neobyčajných výkonov. Bol to už desiaty ročník tohto tradičného podujatia na okruhu SLOVAKIA RING.

Množstvo jazdcov, tímov a áut rôznych divízií pretekalo cez víkend (23.-25.8.) v národných šampionátoch Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska, Rakúska a Slovinska, ako aj o Stredoeurópsku trofej FIA (FIA CEZ) a v pohári ESET V4 Cup.

Podujatie bolo opäť rozdelené do kvalifikácií, dvoch šprintov na 10 kôl a nechýbali aj hodinové vytrvalostné preteky Endurance s výmenou jazdcov. Najviac zaujali šprinty spojených Divízií 4 a 5 s vozidlami GT (GT3) a prototypmi. Prvý - sobotný šprint mal byť jasnou exhibíciou Mira Konôpku so špičkovým prototypom LMP2 (Ligier JSP2), s ktorým pretekal tento rok aj na 24 h Le Mans. Ten však po nevydarenom štarte prišiel o niekoľko miest a jeho ambície napokon skončili v štrku - po kolízii so Samom Sládečkom a Marcinom Jedlinskim. Z víťazstva sa tak tešil Konôpkov tímový kolega z ARC Bratislava Zdeno Mikuláško na LMP3 prototype Ginetta P3. Druhý skončil Christian Malchárek (Audi R8 LMS GT3) a tretí Richard Chlad ml. (Audi R8 LMS Ultra). V triede vozidiel GT3 si trofej za 3. miesto prevzal aj Štefan Rosina ml. (BMW M6 GT3).

Večerný sobotňajší Endurance vyhral Aleš Jirásek (Praga R1T) pred druhým Marcinom Jedlinskim (Audi R8) a tretí skončil v absolútnom hodnotení Libor Milota (Mercedes AMG GT3).

Nedeľa mala skrátený priebeh kvôli intenzívnej nočnej búrke, ktorá zaplavila aj časť trate. Pretekársky program však pokračoval už na poludnie. V najsilnejšej Divízii 4 tentokrát neohrozene dominoval Miro Konôpka, ktorý vyhral na opravenom prototype LMP2 Ligier, s náskokom takmer 20 s pred druhým Marcinom Jedlinskim. Z tretieho miesta sa tešil Štefan Rosina ml. Ten predviedol skvelý výkon, keď sa s Mercedesom AMG GT3 prebojoval na pódium desaťkolových pretekov po štarte z úplne posledného miesta.

Ďalšie významné preteky na okruhu SLOVAKIA RING budú patriť motocyklom: Cena Slovenska preteky cestných motocyklov na okruhu je na rade 11.-13. októbra.

Ďalšie informácie nájdete na www.slovakiaring.sk