Svetová špička motoršportu prichádza na SLOVAKIA RING

Len niekoľko krátkych týždňov nás delí od štvrtého pokračovania prestížnych Majstrovstiev sveta cestovných automobilov WTCC na okruhu SLOVAKIA RING pri Orechovej Potôni. Náš jediný permanentný okruh zároveň ukončí prvú polovicu sezóny svetového šampionátu. Spolu s rýchlymi autami sa predstavia aj aktívne legendy a špičkoví pretekári.

Majstrovstvá sveta cestovných automobilov (FIA WTCC) patria tradične k najnavštevovanejším a najatraktívnejším športovým podujatiam na Slovensku. Plejáda svetových mien a vozidiel, ktoré pripomínajú tie sériové, lákajú každoročne do Orechovej Potône vyše 30 tisíc návštevníkov. Tí môžu zažiť počas víkendu 20. a 21. júna množstvo akcie a pretekov v štýle „nárazník o nárazník“. Ktorí jazdci a vozidlá však zaujmú najviac?

José María López

Mladý Argentínčan je po legendárnom Juanovi Manuelovi Fangiovi jediným ďalším automobilovým majstrom sveta z tejto krajiny. Fangiov posledný – piaty titul majstra sveta Formuly 1 sa však datuje do roku 1957. López s prezývkou „Pechito“ prišiel minulý rok do WTCC ako nováčik, no s dvomi argentínskymi titulmi cestovných automobilov. Za volantom Citroën C-Elysée doslova deklasoval svoju konkurenciu a stal sa tak prvým majstrom sveta WTCC za značku Citroën. Tento rok má na konte už štyri víťazstvá a ďalšie na seba nedajú dlho čakať.

Sébastien Loeb

Spolu s Michaelom Schumacherom je Francúz Sébastien Loeb hádam najväčšou legendou motoršportu súčasnej generácie. Neuveriteľných 9 majstrovských titulov vo svetovom rely šampionáte (WRC) získal za sebou od roku 2004 do roku 2012. Prezývku „Ufón“ dostal aj vďaka tomu, že jeho talent a výsledky vo svete jazdecky najťažšieho motoršportu sú mimo naše chápanie. Minulý rok našiel novú výzvu v podobe WTCC a okrem tretieho miesta v minuloročnom hodnotení má tento rok na účte aj jedno víťazstvo v Argentíne. Okruh SLOVAKIA RING priniesol Francúzovi dve víťazstvá – jedno v roku 2013 s FIA GT Series a jedno minulý rok vo WTCC. Verný značke Citroën preteká spolu s Lópezom a Yvanom Mullerom za tím Citroën-Total WTCC s modelom C-Elysée.

Yvan Muller

Tento francúzsky štvornásobný majster sveta WTCC je skutočným veteránom motoršportu, v ktorom sa pohybuje vyše 30 rokov. Za ten čas skúsil monoposty, ľadové rely na snehu, britské cestovné automobily, až napokon medzi rokmi 2008-2013 získal spomínané 4 tituly WTCC. Spolu s Lópezom a Loebom patrí k ozajstným favoritom na majstrovský titul, jazdiacich pod vlajkou tímu Citroën-Total WTCC. Na tohtoročnom konte má zatiaľ dve víťazstvá z Maroka a Nürburgringu.

Norbert Michelisz

Maďarský športovec roka patrí medzi najobľúbenejších jazdcov a jeho fanúšikovia ho húfne nasledujú aj na SLOVAKIA RING. Jazdec tímu Zengő Motorsport dokázal tento rok vyhrať so svojou Hondou Civic na domácom Hungaroringu.

Tiago Monteiro

Portugalský pretekár továrenskej Hondy Civic je tiež bývalým jazdcom Formuly 1 (tímy Jordan, Spyker v rokoch 2005-06), pričom sa do histórie kráľovskej triedy zapísal tretím miestom na neslávnej Veľkej cene USA v roku 2005; tú po štrajku väčšiny tímov odjazdilo napokon len šesť monopostov. Tretie miesta si tento rok vyjazdil aj na pretekoch v Argentíne a na Nürburgringu.

Gabriele Tarquini

Taliansky veterán má síce 53 rokov, no patrí medzi najúspešnejších a najdlhšie aktívnych pretekárov cestovných automobilov. Okrem 38 štartov vo Formule 1 (v r. 1989, 1992-93, 1995) jeho nedávna história poukazuje na majstrovský titul WTCC z r. 2009.

Na konci každej z dvojice víkendových pretekov WTCC stojí okrem najlepších troch aj víťaz Yokohama Trophy – určenej pre nezávislých jazdcov. Tento rok si túto trofej odniesli Maročan Mehdi Bennani (Citroën C-Elysée), Norbert Michelisz, talentovaný mladý Francúz Hugo Valente a Brit Tom Chilton (obaja na Chevrolet RML Cruze).

Netreba zabúdať ani na obľúbeného veterána Toma Coronela z Holandska (Chevrolet RML Cruze), alebo na stále sa zrýchľujúce LADY Vesta v rukách šampióna WTCC z r. 2012 Roba Huffa z Veľkej Británie, či skúseného Jaap van Lagena z Holandska. Na štartový rošť SLOVAKIA RINGu by sa malo postaviť dovedna 17 vozidiel.

Slovensko zastúpené vo veľkom štýle

Nemalú úlohu počas víkendu WTCC 20. a 21. júna zohrajú aj špičkoví slovenskí pretekári. V sesterskom seriály FIA ETCC (European Touring Car Cup) sa opäť predstaví mladý Maťo Homola s novinkou SEAT Leon Cup Racer. Vicemajster predchádzajúcich dvoch ročníkov chce zopakovať víťazstvá na domácej pôde, ktoré si dožičil minulý aj predminulý rok.

Nabitý víkendový program podporí aj naša okruhová špička v národných ESET Majstrovstvách Slovenska pretekov automobilov na okruhu (PAO) s menami ako Štefan Rosina – náš najúspešnejší okruhový reprezentant (Porsche Supercup, FIA GT1 World Championship, FIA GT Series, Blancpain GT...), alebo mnohonásobný majster Slovenska Miro Konôpka, ktorý dlhé roky preteká v najvýznamnejších vytrvalostných pretekoch, nevynímajúc 24 h Le Mans.

Hádam najnabitejší pretekársky víkend FIA WTCC na okruhu SLOVAKIA RING prichádza 20. a 21. júna.