Štefan Rosina medzi svetovými hviezdami GT

Seriál Blancpain GT Series prichádza už budúci víkend na okruh Slovakia Ring pri Orechovej Potôni. Najprestížnejší seriál kapotovaných vozidiel GT3 so sebou prinesie aj plejádu špičkových jazdcov. Medzi nimi nebude chýbať aj náš Štefan Rosina alias „Štofi“.

27-ročný Púchovčan má za sebou skutočne bohatú kariéru a vďaka výsledkom môžeme hovoriť o najúspešnejšom automobilovom pretekárovi v histórii Slovenska. Už ako 10-ročný pretekal na motokárach, z ktorých ako 15-ročný presedlal na kapotované vozidlá – do seriálu Škoda Octavia Cup. V rokoch 2003 a 2004 tento veľmi vyrovnaný a na súboje náročný seriál dokonca vyhral. Svet vozidiel GT skúsil o tri roky neskôr v rámci FIA GT Championship (predchodca Blancpain Endurance Series), aby v roku 2007 definitívne presedlal do najvyššej ligy špecialistov Porsche – najrýchlejšieho pohárového seriálu Porsche Supercup. Vďaka týmto sprievodným pretekom Formuly 1 sa Štofi ocitol na očiach celej motoristickej verejnosti. Jeho najväčší úspech prišiel v roku 2009 – celkovo tretie miesto v seriáli. Nesporný talent aj výsledky neostali bez povšimnutia a mladý pretekár naskočil v priebehu sezóny 2011 do sveta najrýchlejších vozidiel GT, kde sme ho mohli vidieť v seriáloch FIA GT3 European Championship, FIA GT1 World Championship, FIA GT Series, ADAC GT Masters či Blancpain Endurance Series. Práve v šprintovom FIA GT Series zaznamenal minulý rok víťazstvo v Hlavných pretekoch na belgickom okruhu Zolder. Koncom roka 2013 a vo veku 26 rokov napokon ohlásil koniec profesionálnej kariéry. Tento rok ho však stále môžeme sledovať – aj keď zriedkavejšie – v seriáli Blancpain GT Series. Na Slovakia Ringu mal v minulosti víťazstvo neraz na dosah ruky, a preto si „nevybavené účty“ chce slovenský pretekár ešte dorovnať. Sekundovať mu nebude nikto iný ako najúspešnejší český pretekár a hviezda sama osebe – Tomáš Enge (Formula 1, 24 h Le Mans, IndyCar, 500 míľ Indianapolis, Le Mans Series, GT1...).

Veľkou hviezdou seriálu Blancpain GT Series je tiež dvojnásobný paralympijský víťaz Alessandro Zanardi,štartujúci na vozidle BMW Z4 GT3 so špeciálnou úpravou. Zanardi v rokoch 1991-1994 a 1999 pretekal vo Formule 1 a v rokoch 1997-98 získal dva tituly najvyššej americkej formulovej série ChampCar. Práve v nej pri nehode na nemeckom Lausitzringu v roku 2001 prišiel o obe nohy, no láska k pretekaniu ho priviedla späť na okruhy ako aj na špeciálny handbike.

Z GT stálic nájdeme v seriáli aj aktuálneho majstra predošlej FIA GT Series – ostrieľaného Stéphana Ortelliho – víťaza 24 h Le Mans (1998 s Porsche) či Porsche Supercup (majster v r. 2002). Len 27-ročný Nemec René Rast je hádam najväčšou a aktuálne najúspešnejšou hviezdou kapotovaných vozidiel: šampión Porsche Supercup 2010-2012, víťaz dvadsaťštyrihodinových pretekov na Nürburgringu a v Spa-Francorchamps. U nás naposledy pretekal uplynulý víkend s ADAC GT Masters. Vedľa Čecha Filipa Salaquardu odštartuje aj bývalý pilot F1 Andrea Montermini. Podľa predbežnej štartovej listiny by malo u nás jazdiť až 23 najlepších GT vozidiel sveta.

Každé auto sedlajú dvaja pretekári (okrem Zanardiho, ktorý pochopiteľne nestrieda), pričom všetky posádky sú rozdelené do tried PRO CUP, PRO-AM CUP a GENTLEMEN TROPHY. Rozdelenie závisí od skúseností a úrovne jazdcov, ako aj ich predošlých úspechov. K tomu tento rok pribudla aj trieda Blancpain Sprint Silver Cup, určená pre jazdcov so „Striebornou“ licenciou vo veku do 25 rokov. Seriál sa tak zameriava aj na vývoj mladých talentov.

Blancpain Sprint Series tento rok navštívi 6 okruhov v Európe a v závere sezóny azerbajdžanské Baku. Na Slovakia Ringu si najlepších svetových jazdcov GT spolu so stredoeurópskou špičkou Veľkej ceny SR vychutnáme 22.-24. augusta.

Tlačové správy o podujatí

24.8.2014: Veľká cena SR na Slovakia Ringu: skvelý motoršport

22.8.2014: Blancpain GT a Veľká cena Slovenska sa začali

19.8.2014: Víkendový program Blancpain GT Series a Veľkej ceny SR

18.8.2014: Letný rodinný víkend na Slovakia Ringu

14.8.2014:"Aktuálne zobrazené" Štefan Rosina medzi svetovými hviezdami GT

12.8.2014: Blancpain GT Series už o týždeň na Slovakia Ringu