Špičkový relykros na SLOVAKIA RINGu už o týždeň!

„Relykros je úžasný a divácky nesmierne zaujímavý šport,“ tak zneli slová obľúbených moderátorov svetovo známej automobilovej šou Top Gear v ich nedávnom programe. Už budúci víkend 21. a 22. marca uvidia diváci na okruhu SLOVAKIA RING preteky FIA Zóny strednej Európy v relykrose (FIA Central European Zone Rallycross Championship). Pôjde o skutočne neopakovateľnú akciu.

V čom sú najväčšie pozitíva relykrosu v porovnaní s inými disciplínami? Ide o divácky prehľadné a kompaktné preteky na trati s dĺžkou 1 250 m, pričom 65 % povrchu tvorí asfalt a 35 % povrchu nespevnená – šotolinová vozovka so skokmi. Diváci tak celú akciu uvidia pohodlne z priľahlých tribún.

Že pôjde o skutočne špičkovú akciu, svedčia všetky fakty: na rozdiel od športov ako je Formula 1, alebo WRC jazdci v relykrose majú 5 krátkych a intenzívnych kôl na kľukatej trati so zmiešanými povrchmi. Nešetria ani pneumatiky, ani palivo, ani karosériu: kontakty, aj napriek dohľadu komisárov, sú viac než bežné. Jazdci tak jazdia naplno, bok po boku, nárazník o nárazník, a to od štartu po cieľ. S vozidlami, ktorých maximálne výkony často presahujú 500 konských síl!

Vozidlá v siedmych kategóriách počas víkendu absolvujú tréningové jazdy, rozjazdy, semifinále a finále. Prihlásených je až 115 pretekárov pod hlavičkou FIA CEZ Rallycross Championship, Majstrovstviev Slovenska, Česka, Maďarska a Rakúska.

Merané tréningy absolvuje každý jazdec v trvaní dvakrát po štyri kolá. Nasledovať budú tzv. rozjazdy v trvaní štyroch kôl, pričom autá sú rozdelené do patričných tried. Dve semifinálové jazdy rozhodnú, kto sa dostane do záverečných pretekov. Spolu s finálovými pretekmi má semifinále rovnaký priebeh: odštartuje 6 áut (2 autá v 3 radoch), pričom preteky trvajú 5 kôl. Každé auto musí povinne absolvovať jedno „Joker“ kolo, ktoré je takpovediac mierne dlhšou zachádzkou oproti normálnej trati. Kto sa kedy rozhodne absolvovať svoje „Joker“ kolo, je na ich vlastnej stratégii.

Časový harmonogram:

Sobota 21.3.2015:

11:00 – 1. voľný tréning
12:45 – 2. voľný tréning
14:30 – 1. séria rozjázd
16:30 – 2. séria rozjázd

Nedeľa 22.3.2015:

08:00 – 3. séria rozjázd
10:00 – 4. séria rozjázd
11:50 – prezentačné kolo
12.15 – semifinálové jazdy
14:30 – finálové jazdy
16:30 –slávnostné vyhlasovanie víťazov pred vstupom do riadiacej veže

Vstupenky v predpredaji: 8,-€ s DPH

Vstupenky priamo na mieste: 12,-€ s DPH

Tlačová správa na stiahnutie:

Špičkový relykros na SLOVAKIA RINGu už o týždeň!