Slovensko čoskoro privíta motocyklové majstrovstvá sveta

Majstrovstvá sveta vytrvalostných pretekov cestných motocyklov (Endurance World Championship - FIM EWC) sú kráľovskou triedou okruhových pretekov motocyklov na 8 a 24 hodín. Spolu s MotoGP a FIM Superbike World Championship patria do najvyššej motocyklovej elity majstrovstiev sveta. 23.-24. júna seriál zavíta po prvýkrát do východnej Európy - k nám na okruh SLOVAKIA RING.

Postupne si predstavíme celý seriál. Aktuálny ročník 2016-2017 pozostáva z piatich podujatí. Najslávnejší "Bol d'Or 2016/2017" otvoril túto sezónu 16.-18. septembra minulý rok. Áno, aktuálny ročník začal už v septembri a pokračuje tento víkend (15.-16. apríla) na okruhu Bugatti v Le Mans podujatím "24 Heures Motos 2017". Po týchto "dvadsaťštyrihodinovkách" pokračuje vytrvalostný cirkus na nemecký Oschersleben (19.-20.5.) s "Oscherleben 8 Hours 2017". Predposledným podujatím bude svetová premiéra seriálu FIM EWC vo východnej Európe, práve u nás na SLOVAKIA RINGU: "8 hours of SLOVAKIA RING 2017" je na programe 23. a 24. júna. Ale pozor - preteky sú v sobotu, nie v nedeľu! Nedeľňajší program totiž pokračuje stredoeurópskym motocyklovým šampionátom Alpe Adria. Jednotné vstupenky však platia na všetky 3 dni rovnako. Po SLOVAKIA RINGU čaká šampionát FIM EWC ešte finále na slávnom "Suzuka 8 hours 2017" v Japonsku.

Prvý spomínaný Bol d'Or je suverénne najslávnejším motocyklovým podujatím na svete. Jeho posledné vydanie bolo 80. v histórii. Jazdí sa od roku 1922 a postupne sa presúval na okruhy ako Vaujours, Monthléry, Le Mans, Magny-Cours a Paul Ricard. Posledný menovaný je aktuálnym domovom podujatia od roku 2015. Bol d'Or, ako aj ostatné preteky FIM EWC, navštevujú desaťtisíce divákov z celého sveta. Práve slovenská/východoeurópska premiéra by mala prilákať nielen domáce, ale i zahraničné publikum. Napokon majstrovstvá sveta na Slovensku sú vzácnou a zriedkavou udalosťou. Práve SLOVAKIA RING dokázal za posledné roky priniesť k nám takéto vzácne šampionáty, ktoré navštívili rekordné počty divákov. Ubytovacie zariadenia v širokom okolí sú už dnes na daný termín takmer úplne rezervované!

Samotný seriál má svoj pôvod vo FIM Endurance Cup, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1960 a pozostával zo štyroch pretekov: Thruxton 500, 24 h Montjuich, 24 h Warsage a Bol d'Or. V roku 1976 sa pretransformoval na Majstrovstvá Európy a v roku 1980 na Majstrovstvá sveta. Neskôr bol premenovaný na Svetový pohár a aktuálne sa hrdí opäť titulom svetového šampionátu. Od roku 2015 je promotérom Eurosport Events, ktorý ho dostal späť do povedomia širokej verejnosti prostredníctvom televíznych prenosov a zostrihov. Rovnaká spoločnosť organizuje aj MS cestovných automobilov (FIA WTCC), ktoré u nás tento rok nahradili práve motocyklovým šampionátom FIM EWC.