Slovenskí motoristickí športovci štartujú do Francúzska

FIA DEFLOGO Motorsport Games 2022 CMYK NEG No Bkgrnd NO MARSEILLE

28.10.2022 - Po mimoriadne úspešnom prvom ročníku FIA Motorsport Games, čo by sme mohli preložiť ako svetové hry motoristických športov, ktoré sa konali v Taliansku na okruhu v Vallelunga neďaleko Ríma v roku 2019, sa po Covidovej prestávke pripravuje druhý ročník, ktorý bude podľa očakávania ešte väčší a privíta ešte vyšší počet športovcov súťažiacich v rozšírenom počte disciplín.

Centrom obrovského motoristického podujatia, ktoré by sme bez preháňania mohli prirovnať k Majstrovstvám sveta, bude francúzsky okruhy Paul Ricard a na medzinárodnej súťaži sa zúčastnia pretekári v motoristickom športe z celého sveta v 17 disciplínach s nádejou získať zlatú, striebornú alebo bronzovú medailu pre svoju krajinu.

Vo vyše storočnej histórii motoristického športu sa nestávalo bežne, aby sa na jednom mieste stretli pretekári z rôznych disciplín, keďže každá si vyžaduje odlišné podmienky – iný typ trate, iný okruh, iný povrch. A hoci jazdci na celom svete sa naťahujú o nevyhlásený titul toho najlepšieho pilota spomedzi všetkých disciplín, všetci majú medzi sebou neskrývanú úctu.

Hry motoristických športovcov sú jedinečnou globálnou súťažou, kde majú pretekári vzácnu príležitosť pretekať za svoje vlastné krajiny. Na základe úspechu úvodných hier budú tie tohtoročné Motorsport Games v roku 2022 obsahovať takmer trikrát toľko disciplín. Vzácne je aj to, že nejde len o absolútnu špičku majstrov sveta, ale príležitosť dostanú aj menej exponované disciplíny či menej známi jazdci. Predovšetkým tie, ktoré nemajú vlastné seriálové majstrovstvá sveta, Európy či iných kontinentov. Zastúpené bude celé spektrum od motokárového slalomu cez rely, driftovanie až po Formulu 4, vytrvalostné preteky a preteky GT. Súťažiť bude približne tisíc amatérskych a profesionálnych jazdcov z celého sveta a všetkých úrovní motoristického športu. Každá disciplína ponúka zlaté, strieborné a bronzové medaily, ktoré prispievajú k celkovej medailovej tabuľke, ktorá určí jednoznačne víťazný národ a víťaza trofeje FIA Motorsport Games. FIA Motorsport Games spája šport s kultúrou a vzdelávaním a vytvára atmosféru súťaženia a rešpektu, ktorú v súčasnosti tak veľmi potrebujeme. Rozsahom najvýznamnejšie motoristické podujatie predstavuje dôležitú platformu pre netradičné motoristické krajiny, aby zvýšili povedomie a záujem o ponúkané športové disciplíny a predviedli talenty. Bez zaujímavosti nie je ani divácky rozmer celého podujatia, ktoré je voľne prístupné verejnosti a bude dostupné po celom svete prostredníctvom služby živého vysielania.

Slovenská asociácia motoristického športu nominovala výpravu, ktorá zabojuje v ôsmich disciplínach, v rámci ktorých bude súťažiť 14 jazdcov – chlapcov aj dievčat. V porovnaní s našou účasťou v roku 2019 je to teda dvojnásobný počet a obsadzujeme vlastne všetky disciplín azda okrem okruhov, kde sme vďaka Maťovi Homolovi získali v Ríme bronzovú medailu. Pre zranenie ruky štartovať nebude ani on, no ani iný náš majster volantu, keďže kategóriu LPM3, kde mal štartovať tím Mira Konôpku, sa organizátor rozhodol na poslednú chvíľu zrušiť.

KARTING SPRINT JUNIOR

V juniorskej kategórii pretekov motokár sa budeme spoliehať na talentovaného štrnásťročného Mateja Koníka, ktorý už vo svojich štrnástich rokoch má skúsenosti s európskymi aj svetovými pretekmi a dva razy sa zúčastnil aj na kartingovej akadémii svetovej automobilovej federácie FIA.

KARTING SPRINT SENIOR

Mnohí naši súčasní kartingoví jazdci začali svoju kariéru v slovenských ale aj zahraničných halách – medzi nimi Matúš Borec (16). Bude našou veľkou nádejou, veď okrem iného v roku 2021 reprezentoval SR v halovom kartingu na svetovom finále Sodi World Fina (Lonato, Taliansko) v kategórii junior a obsadil 1. miesto.

KARTING SLALOM

V disciplíne slalomu motokár sa pokúsi zabojovať absolventka KartOne academy Margareta Mahutová a Lukáš Borec (16), ktorý získal na svetovom finále Sodi World Fina (Lonato, Taliansko) v kategórii junior 2. miesto.

KARTING ENDURANCE

Vo vytrvalostných pretekoch nás bude reprezentovať Veronika Dobrotová, držiteľka titulu majsterky Európy v halových motokárach, v ženskej kategórii nad 18 rokov. Juraj Mlčuch a Imi Szakal, ktorý na rozidiel od Veroniky predstavuje tú staršiu generáciu jazdcov .

AUTO SLALOM

Jedna z Grassroots disciplín motoristického športu, do ktorej sa vstupuje po kariére v motokárovom športe, kde začínala aj Michaela Dorčíková, a dnes už zbiera skúsenosti noielen v slalome, ale aj v automobilových súťažiach rally. Vo svojej kariére si vyskúšala aj preteky EuroNASCAR na okruhu v Moste (2021), kde získala 2. a 3. miesto v triede Challenger najvyššej kategórie PRO.

Jeuj tímovým partnerom bude Dávid Nemček (26 rokov), ktorý jazdí preteky na okruhoch, slalom, ale veľmi rýchly je aj na simulátoroch. Popri mnohých tituloch má vo svojej kariére aj účasť na prvých hrách motoristického športu FIA motorsport games 2019 v kategórii digital.

HISTORIC RALLY

Keďže celé podujatia má ukázať motoristický šport v jeho najpestrejších farbách, chýbať nebudú ani veteránske kategórie automobilových súťaží rally. Tu sa predstaví Jaroslav Petrán, ktorý sa v súčasnosti zúčastňuje na Majstrovstvách Slovenska Rally Historic, no štartoval na súťažných tratiach už v rokoch 1978 – 1982 a už vtedy dokázal vo svojej triede víťaziť..

ESPORTS

V digitálnom motoršporte máme opäť silné zastúpenie – dvadsaťtri ročný Bence Bánki je profesionálnym jazdcom/hráčom od roku 2017.

Absolvoval viaceré medzinárodné šampionáty prevažne na platforme RaceRoom, ako napr.: ADAC GT Masters Esports, Esports WTCR, E1 Championship, Cupra SimRacing Series, DTM Esports, pričom je to štvornásobný majster SR v digitálnom motoršporte či majster sveta v r. 2018 Esports WTCR. Jeho vysoké medzinárodné umiestnenia sú silným predpokladom na dobrý výsledok aj na tohtoročných FIA Motorsport Games.

CROSS CAR

Novinkou tohtoročných hier je súťaž Cross Car rozdelená do dvoch kategórií: junior a senior. Súťaž sa uskutoční v autokrosovom areáli Veynois, západne od francúzskeho mesta Gap.

Cross Cars sú malé terénne monoposty poháňané motocyklovými motormi pripomínajúce buginy s pôsobivými pomermi výkonu a hmotnosti. V zaujímavej novej kategórii Cross Car nás bude reprezentovať Tomi Baráti, ktorý je už veľmi skúseným autocrossárom. Ako väčšina jazdcov začal v motokárach, prvé úspechy dosiahol v roku 2016 a 2017 v Sydney v Eastern Creek Karting championship. Od roku 2018 začal jazdiť Autocross divíziu TAX 2000. O rok neskôr sa stal majstrom Slovenska v TAX , majstrom Maďarska a v seriáli Zóny strednej Európy skončil na celkovom 3. mieste. V pandemickom roku 2020 prestúpil do kategórie XC CrossCar a postupne získal titul majstra FIA Zóny strednej Európy v kategórii XC CrossCar . V tejto disciplíne bude Tomi štartovať aj na Motorsport Games v Marseille.

“Budeme patriť k veľkým výpravám na týchto svetových hrách a som veľmi rád, že obsadzujeme hlavne juniorské motoristické športové disciplíny. Je to dôkazom toho, že máme mladé talenty a chceme aj v budúcnosti vytvárať tie najlepšie príležitosti rastu v tomto krásnom športe. Všetkým budem držať palce priamo v Marseille a našich priaznivcov chcem pozvať k sledovaniu denných reportáží z tohto mimoriadneho motoristického sviatku“ – Dušan Koblišek, Prezident SAMŠ – Slovenskej asociácie motoristického športu.

Foto: FIA