Slováci priniesli z Majstrovstiev sveta v halových motokárach dve bronzové medaily

Najlepší haloví motokáristi sa počas týždňa od 19. do 26. júla 2015 zišli v talianskej Ancone, aby bojovali o titul Majstra sveta. Do haly PGKart si prišlo zmerať sily vyše 160 pretekárov, po prvýkrát v histórii nechýbali ani Slováci. Filip Baláž a Marcel Liedl pod záštitou Balaz Brothers Motorsport chceli na Majstrovstvách sveta v halových motokárach získať skúsenosti a ukázať svetu, že slovenský indoor karting sa nemusí báť porovnania so svetovou špičkou.

Majstrovstvá sveta halových motokár sa každý rok konajú v inej krajine. Teraz padla voľba na Taliansko a špičkovú halu PGKart v Ancone. Na pretekárov čakala 610 m dlhá trať. Hoci sa jednalo o halové podujatie, organizátori pripravili trať, ktorá viedla aj mimo haly. V hale to tiež nebolo také, ako sme zvyknutí. Jazdci okrem štandardnej dráhy na prízemí išli dvakrát aj na prvé poschodie, pretože niektoré zákruty viedli nad traťou a prispeli k zaujímavejšiemu prostrediu. Ani motokáry neboli obyčajné, pretekári dostali do rúk materiál hodný Majstrovstiev sveta. Jazdili na kárach KZR PGK-Z, ktoré majú v halovej konfigurácii 15 k a obmedzovač na 7000 ot., vonku však môžu mať až 50 k, obmedzovač na 12000 ot. a maximálnu rýchlosť 200 km/h. Novinkou pre našich jazdcov bola 6-stupňová prevodovka, ktorú ovládali pádlami pod volantom.

V silnej konkurencii 162 špičkových jazdcov z celého sveta sa Slováci nestratili. Filipa Baláža a Marcela Liedla čakali v pondelok a utorok tréningové dni, vyskúšali si motokáry a spoznávali trať. Počas ďalších štyroch dní už išlo do tuhého, chalanov čakalo 10 pretekov, v ktorých zbierali body a prvé tri miesta ocenil organizátor medailami. Hneď v stredu nás potešil Filip, ktorý získal pre Slovensko prvú bronzovú medailu z Majstrovstiev sveta v halových motokárach. V sobotu pridal ďalšiu bronzovú medailu Marcel Liedl, ten sa navyše stal prvým Slovákom, ktorý viedol preteky Majstrovstiev sveta. Po štyroch dňoch 54 jazdcov s najviac bodmi postúpilo do semifinále. Naši motokáristi medzi nimi žiaľ neboli, na postup im chýbalo len zopár bodov a skončili v lepšej polovici zo všetkých účastníkov podujatia. Do finále sa dostalo 18 pretekárov. O Majstrovi sveta v halových motokárach rozhodoval súčet bodov. Finále síce vyhral Matts Breckpot, no vďaka menšiemu počtu bodov sa musel uspokojiť s 2. miestom, Majstrom sveta sa stal Mathias Grooten, hoci skončil v pretekoch druhý a tretie miesto v Majstrovstvách sveta vybojoval Arnaud Teuwen. Najrýchlejšou ženou bola Selina Balneger, druhá skončila Annelien Boutens a tretia Kasia Brem.

Dve bronzové medaily, ktoré priniesli Marcel Liedl a Filip Baláž sú veľkým úspechom. Chalani potvrdili, že slovenský indoor karting sa smelo môže porovnávať s tým najlepším vo svete. Hoci boli Majstrovstvá sveta v Ancone fyzicky veľmi náročné, naši motokáristi to ani raz nevzdali, ukázali veľké srdce a bojovali až do samého konca. To sa nedá povedať o 35 pretekároch, ktorý to fyzicky nezvládli, odstúpili pre zranenie a boli vylúčení pre nešportové správanie. Naši motokáristi vo veľmi tvrdej a vyrovnanej konkurencii predviedli svoj talent a ani na takom prestížnom podujatí akým Majstrovstvá sveta v halových motokárach sú, nemuseli ani raz odísť z trate so sklonenou hlavou. Vždy na trati nechali všetko a boli vyrovnanými súpermi najlepším pretekárom z celého sveta.

V Taliansku však nebol len Marcel Liedl s Filipom Balážom, organizáciu a administratívne záležitosti zabezpečoval manažér tímu Marián Baláž z Balaz Brothers Motorsport, o fotky sa staral Adam Popovec z 8speed.sk a pravidelné články z podujatia písal Drahomír Osvald z TopSpeed.sk. Celý tím ďakuje partnerom, bez ktorých by sa Majstrovstiev sveta v halových motokárach nemohli zúčastniť, BG Killer, Ravi, Racing Shop, SOOP, Medialife, Kart 1 Arena, TopSpeed.sk, Balaz Brothers Motorsport, AutoSportTeam Presskam, Detail Art, M-Link, Samooprava, Životný Štýl a Kôň, MMG Freedom Barbers, SLOVAKIA RING.