Slováci na štarte Svetového pohára WTCR na SLOVAKIA RINGU

Slovensko bude mať svoje zastúpenie počas pretekov WTCR - FIA Svetového pohára cestovných automobilov na okruhu SLOVAKIA RING (14. a 15. júla). Chýbať nebude napríklad čerstvý víťaz pretekov v Portugalsku - Maťo Homola.

Dvadsaťtriročný Homola - stálica seriálu WTCR, nebude jediný Slovák v bohatom štartovom poli 28 áut. Vďaka pravidlu tzv. "divokej karty" sa na štart postaví aj skúsený Andy Studenič na Volkswagene Golf GTI TCR (Brutal Fish Racing Team) a tiež česká legenda Petr Fulín na Cupre TCR (Fullin Race Academy).

Množstvo drámy, najväčšiu masovú haváriu doterajšej sezóny a víťazstvo Maťa Homolu priniesli nedávne preteky WTCR v uliciach portugalského mesta Vila Real (23.-24. júna). Do prvých pretekov štartoval z pole position Rob Huff (tím Sébastien Loeb Racing, Volkswagen Golf GTI TCR). Hneď v prvom kole došlo ku kolízii medzi ním a tímovým kolegom Mehdim Bennanim, čo vyvolalo doslova reťazovú reakciu havárií... Oboch jazdcov odviezli na kontrolu do nemocnice, ďalší sa museli z vrakov vyslobodiť cez okná sami. Celkovo sedem áut napokon nenastúpilo do reštartovaných pretekov o dve a štvrť hodiny neskôr... Prvé víkendové preteky napokon vyhral legendárny šampión Yvan Muller (tím YMR, Hyundai i30 N TCR) pred Estebanom Guerrierim (tím ALL-INKL.COM Münnich Motorsport, Honda Civic TCR) a Pepem Oriolom (tím Campos Racing, Cupra TCR).

Do druhých pretekov štartoval náš Maťo Homola (tím DG Sport Competition, Peugeot 308 TCR) z tretej priečky, no už v prvom kole predbehol Yvana Mullera, zatiaľ čo sa Gordon Shedden (Audi Sport Leopard Lukoil Team, Audi RS 3 LMS) prepadával z pole position. Homola ubránil svoju pozíciu a vyhral tak svoje prvé preteky WTCR v kariére. Druhý skončil Muller, tretí Oriola. Preteky vo Vila Real ponúkajú aj tzv. "žolíka", podľa vzoru relykrosu: predĺženú zachádzku bežného kola musia všetci absolvovať v každých pretekoch jeden krát.

"Keď sa Shedden rozhodol pre žolíka, potreboval som zatlačiť," povedal šťastný Homola po pretekoch a pokračoval: "Yvan na mňa skutočne tlačil. Po mojom žolíku som opäť potreboval zabrať, no tlačil som počas celých pretekov, tak či tak. Bolo to skvelé. Ďakujem všetkým fanúšikom, sponzorom a môjmu tímu. Som naozaj hrdý na tento výsledok."

Posledné preteky vyhral z pole position Thed Björk (tím YMR, Hyundai i30 N TCR) pred Gabrielem Tarquinim a Norbertom Micheliszom (obaja BRC Racing Team, Hyundai i30 N TCR). Homola skončil piaty. Ďalším dejiskom WTCR je práve náš SLOVAKIA RING, 14. a 15. júla. V tabuľkách WTCR vedie zatiaľ Yvan Muller (182 bodov) pred Gabrielem Tarquinim a Yannom Ehrlacherom (obaja po 160 bodov).