Slávne preteky klopú na dvere!

Bývalý pretekár F1 Gianni Morbidelli (Chevrolet Cruze) prerušil minulý víkend na maďarskom Hungaroringu doterajšiu dominanciu Citroënov. V druhých pretkoch dokázal zvíťaziť, v tesnom, nervydrásajúcom súboji s ďalším bývalým jazdcom F1 Tiagom Monteirom. Napriek neúspešnému ťaženiu Citroënov (v druhých pretekoch) sa nechal deväťnásobný majster sveta v rely Sébastien Loeb počuť, že Slovakia Ring pozná lepšie a očakáva súboje opäť z predných radov.

Favoriti

FIA WTCC patrí medzi najsledovanejšie motoristické športy na svete. Počas predošlých dvoch sezón videli aj preteky na Slovakia Ringu milióny divákov a desaťtisíce pri samotnej trati. Tento rok môžu fanúšikovia očakávať ostré súboje v podaní troch jazdcov tímu Citroën Total WTCC: Sébastien Loeb je novou hviezdou a na konte má už aj prvenstvo z Marrákeša. Štvornásobný majster sveta WTCC Yvan Muller triumfoval tento rok ako vo Francúzsku, tak v Maďarsku. Vedúci pretekár šampionátu José-María Lopéz má na konte rovnako dva triumfy. V tesnom závese ich budú dozaista prenasledovať aj Hondy Civic WTCC s dvomi bývalými jazdcami F1 – Tiagom Monteirom a Gabrielem Tarquinim. Predošlé preteky tiež ukázali silu Chevroletov Cruze.

Formát víkendu

V piatok 10. mája vyjdú autá na trať pri Orechovej Potôni na polhodinový test (12:15-12:45). V sobotu pokračujú dvoma voľnými tréningami (9:00-9:30 a 11:50-12:20) a kvalifikáciou (14:00-15:00). Tá je rozdelená do troch častí: prvých dvadsať minút pôjdu na trať všetky autá. Najrýchlejších 12 potom pokračuje do druhej, desaťminútovej časti. Napokon najlepších 5 jazdcov absolvuje jeden po druhom poslednú, zhruba desaťminútovú kvalifikáciu. Každý z nich absolvuje len jediné merané kolo. V poradí určenom kvalifikáciou sa potom postavia do prvých nedeľňajších pretekov (13:15). Jazdci štartujú vždy pevným štartom a preteky šprintového charakteru sú vypísané na 11 a 14 kôl. Do druhých pretekov (o 17:45) však prví desiati štartujú v obrátenom poradí kvalifikácie. To znamená, že najrýchlejší z kvalifikácie odštartuje z 10. miesta a desiaty z 1. miesta. Práve preto bývajú druhé preteky často zaujímavejšie, pretože najlepší jazdci ukážu, čoho sú schopní, aby sa opäť prepracovali dopredu.

Nesmierne tesné súboje „nárazník o nárazník“ prichádzajú po tretíkrát k nám, s legendami svetového motoršportu. Bude to zároveň štvrté podujatie tohtoročnej sezóny, so 7. a 8. pretekmi šampionátu. Súčasťou víkendu je aj množstvo sprievodných pretekov a program pre celé rodiny.