Rosina v plameňoch, F1 a skvelá šou na Veľkej cene SR

Nabitý víkend Veľkej ceny Slovenska pretekov automobilov na okruhu dnes vyvrcholil šprintovými pretekmi na 10 kôl hlavnej divízie D4, ako aj exhibíciou monopostu Formuly 1. Šiesta Veľká cena na okruhu SLOVAKIA RING teda pozná svojich víťazov a o napínavé momenty nebola núdza.

Sobota priniesla prvé šprintové preteky vypísané na 10 kôl. Divíziu D4 s objemom motorov do 2000 cm3 vyhral Milovan Vesnić (VauxhallVectra STW) pred Csabom Gasparom (Alfa Romeo 156) a Jakubom Wyszomirskim (Honda CR-Z). Zo Slovákov si najlepšie počínal Vlado Hybáček (SEAT Leon TDi) na 4. priečke.

Výkonnejšie D4 nad 2000 cm3 ovládol Štefan Rosina (BMW Alpina B6 GT3) s tesným odstupom 0,6 s pred Filipom Sládečkom (BMW Z4 GT3). Tretí škončil Filipov brat Samuel (takisto BMW Z4 GT3).

Sobotňajšie popoludnie patrilo hodinovým vytrvalostným pretekom divízie D4. V nich sa favoriti Štefan Rosina so spolujazdcom Ľubomírom Jakubíkom pasovali s technickými problémami, i keď preteky napokon dokončili na 11. mieste. Lepšie si nepočínal ani veterán Miro Konôpka s novým Lamborghini Hurracán LP2-620 Super Tropheo, ktorému sa porúčala elektronika. Preteky napokon vyhrali bratia Filip a Samuel Sládečkovci. Druhý skončil Jakub Kubas (BMW Alpina B6 GT3) a do tretice sa na pódium postavili Tomáš Vojtěch a Aleš Jirásek (Praga R1).

Nedeľňajší druhý šprint D4 do dvoch litrov vyhral opäť Milovan Vesnić, tentokrát pred našim Julom Končekom (VauxhallVectra STC) a tretím Petrom Entenfellnerom (Lotus Cup R). Skrátené preteky poznačila nehoda dvoch vozidiel už v druhom kole, ako aj následná dlhá olejová stopa, ktorú sa nepodarilo včas odstrániť.

Dramatické chvíle zažil Štefan Rosina v závere druhých šprintových pretekov divízie D4+2000: z vedúcej pozície ho odstavila porucha na palivovom systéme a následne priestor motora zahltili vysoké plamene. Pre poruchu z pretekov vypadol aj ďalší favorit Filip Sládečka. Toho však na najvyššom stupienku víťazov „zastúpil“ brat Samuel, ktorý preteky vyhral pred Mirom Konôpkom (Saleen S7) a Jakubom Kubasom (BMW).

Divákov potešila aj dlho očakávaná prvá exhibícia monopostu formuly 1 Toro Rosso STR01 na našom okruhu, ako aj ďalšie zaujímavé vozidlá a jazdci: nechýbal MaťoHomola so svojím Seatom Leon Cup Racer, talentovaný český pretekár rely Mirek Jakeš na Škode Fabia S2000 (B.R.T. Racing) a ďalší.

Veľká cena Slovenska pretekov automobilov na okruhu tak v spojení s FIA CEZ Trophy a ESET V4 Cup priniesla množstvo akcie a drámy. Víkend si vychutnalo dovedna 15 000 divákov.