Richard Gonda v prototype Renault R.S.01

Automobilový pretekár Richard Gonda bude v roku 2015 ako jediný Slovák účastníkom prestížnych podujatí World Series by Renault. S unikátnou novinkou a zároveň novou hlavnou hviezdou divízie Renault Sport - prototypom R.S.01 - tak počas sezóny absolvuje 12 pretekov na známych európskych okruhoch vo farbách francúzskeho ART Junior Tímu.

Richard Gonda po úspešných uplynulých sezónach vo formulách tento rok smeruje do automobilového prototypu, kde bude mať šancu preukázať komplexnosť svojich jazdeckých schopností a talent. So skúseným francúzskym tímom ART Junior majú najvyššie ambície v novom šampionáte Renault Sport Trophy. Víťaz šampionátu má zabezpečený štart v najprestížnejších vytrvalostných pretekoch planéty - 24 hodín Le Mans.

Nový pretekársky špeciál veľkolepého štýlu a výnimočného výkonu inšpirovaný svetom koncepčných vozidiel, dosahuje absolútnu métu aerodynamiky. Brilantné dielo Renault Sport R.S.01 radikálne vyjadruje ozajstnú športovú DNA. Jeho technické parametre odrážajú tie najlepšie odborné znalosti zo sveta technického pokroku. S unikátnym riešením karbónového monokoku je hmotnosť nižšia ako 1100 kg a s motorom s výkonom viac ako 500 koní dosahuje maximálnu rýchlosť vyše 300 km/h. Od roku 2015 bude Renault R.S.01 jednou z hlavných hviezd prestížnej World Series by Renault.

Podujatia WSR privítajú priemerne 80 000 návštevníkov za pretekársky víkend. Súčasťou týchto podujatí sú preteky Formule Renault 3.5, Formule Renault 2.0 a nové preteky Renault Sport Trophy. Fanúšikovia sa konečne dočkajú a Richarda uvidia aj na blízkom Hungaroringu. Kalendár ďalej zahŕňa okruhy ako Spa, Silverstone, Le Mans, Nürburgring a Jerez. Začína sa už 30. mája v belgickom Spa-Francochamps.

Slovenskí fanúšikovia budú môcť sledovať preteky RS Trophy naživo na Motors TV a snahou tímu je priniesť vysielanie aj na slovenské televízne stanice, no vysielanie pretekov bude tiež dostupné cez live stream na internete.

Pretekársky špeciál R.S.01 budú môcť vidieť aj návštevníci Autosalónu v Inchebe počas celého víkendu v prezentačnom stánku Slovakia ringu, kde bude aj autogramiáda Richarda, pretekársky fullmotion simulátor, na ktorom si budú môcť návštevníci vyskúšať jazdu na R.S.01. Pre návštevníkov sú pripravené aj zaujímavé súťaže o jazdy na Slovakia ringu a exkluzívne pozvánky na Richardove preteky.

Richard Gonda pre sezónou neskrýva nadšenie: „Som veľmi šťastný, že sa nám podarilo zariadiť štart práve v tomto šampionáte Renault Sport Trophy. Vždy som mal v pretekaní rád nové výzvy a práve nový šampionát s týmto autom je bezpochyby veľká výzva pre mňa a rovnako pre všetkých, ktorí v ňom budú štartovať. Auto vyzerá fantasticky, na trati je neuveriteľne rýchle na to, že mám strechu nad hlavou. Vďaka prítlaku, ktorý dokáže vygenerovať a výkonu cez 500 koní, sa jazdným štýlom podobá na prototypy LMP2 a časmi na kolo sa takmer sa vyrovná špeciálom DTM. Samozrejme, že si budem zvykať na mnoho noviniek a iný prístup ako vo formulovom jazdení, no myslím si, že každý top jazdec by mal byť komplexný a verím, že táto skúsenosť mi v tom určite pomôže. A samozrejme, že z tohto hľadiska je to pozitívne aj pre moju nasledujúcu sezónu, v ktorej už dnes plánujeme účasť vo Formule Renault 3.5."

Manažérka Klaudia Gondová zo Sophidea agency: „Vďaka nášmu tímu a partnerom dnes slávime úspech, a to je štartovanie Richarda v pretekárskej sezóne 2015 v novom prototype R.S.01. Richard je úžasný pretekár, čo dokazoval v uplynulých sezónach a nepochybujeme o tom, že svoju komplexnosť preukáže aj v týchto pretekoch v spojení s ART Junior tímom. Neskrývame naše ambície pre úspech v tejto sezóne, no už pracujeme aj na sezóne 2016, v ktorej chceme Richarda posadiť do FR 3.5, a veríme, že sa nám to vďaka silným partnerom aj podarí."

R.S.01

Značka Renault prepracovala svoju vášeň pre motoršport s Renaultom Sport R.S.01. Nový pretekársky špeciál veľkolepého štýlu a výnimočného výkonu inšpirovaný svetom koncepčných vozidiel, dosahuje absolútnu métu aerodynamiky.

Briliantné dielo Renault Sport R.S.01 radikálne vyjadruje ozajstnú športovú DNA. Jeho technické parametre odrážajú tie najlepšie odborné znalosti zo sveta technického pokroku. S unikátnym riešením karbónového monokoku je hmotnosť nižšia ako 1100 kg a s motorom viac ako 500 koní dosahuje maximálnu rýchlosť vyše 300 km/h.

Od roku 2015 bude Renault R.S.01 jednou z hlavných hviezd prestížnych podujatí World Series by Renault. V novom šampionáte Renault Sport Trophy a kladie si za cieľ byť svetovo najlepším GT pretekom.

Technická špecifikácia R.S.01

Zrýchlenie 0 -100 kmh: 2,9 s

Maximálna rýchlosť: 300 kmh

Podvozok: Dallara survival cell

Brzdy: Carbon 380 mm

Pneumatiky: 18" Michelin

Váha: 1100 kg

Prevodovka: SADEV 7-rýchlostná

World Series by Renault - Renault Sport Trophy

Napínavé súboje, úžasná divácka kulisa, milióny fanúšikov pred televíznymi obrazovkami, tí najlepší pretekári - to všetko je už 10 rokov šampionát World Series by Renault.

Pre sezónu 2015 je pripravená unikátna novinka - šampionát pretekárskych špeciálov s označením R.S.01 a Slovensko vďaka Richardovi Gondovi bude pri tom. Táto nová vlajková loď spoločnosti Renault Sport ponúka úžasný adrenalinový zážitok pre pretekárov, ale aj pre fanúšikov.

Zrýchlenie z 0 na 100 km za 2,9 sekundy, maximálna rýchlosť 300 km/h robia zo špeciálu R.S.01 auto na tej najvyššiej pretekárskej úrovni. Na legendárnych európskych okruhoch sa stretnú tí najlepší pretekári, každý absolvuje 12 pretekov, 6 individuálnych a 6 tímových. V hre je nielen prestíž, ale navyše víťaz šampionátu získa právo štartu na legendárnych pretekoch 24 hodín Le Mans v sezóne 2016!

Kalendár Renault Sport Trophy 2015

30.-31.5. - Spa Francorchamps, Belgicko

13.-14.6. - Hungaroring, Maďarsko

29.-30.8. - Silverstone, Anglicko

12.-13.9. - Nürburgring, Nemecko

26.-27.9. - Le Mans, Francúzsko

17.-18.10. - Jerez, Španielsko