Oslávte novú sezónu F1 motoršportom na SLOVAKIA RINGU!

Fanúšikovia motoristického športu už s napätím očakávajú úvodné preteky šampionátu Formuly 1 v Austrálii. V rovnaký víkend 25. a 26. marca si pôžitok z novej sezóny môžu znásobiť akčnými pretekmi FIA CEZ OMV MaxxMotion Rallycross na SLOVAKIA RINGU.

Motoršport nie je len Formula 1, je to najmä o športových výkonoch, napätí, nečakaných zvratoch, emóciách, špeciálnej technike a nadľudskej snahe ukázať svoj talent: kto z koho, kto je najlepší, kto hrá fér, komu praje šťastie a kto si vypije kalich neúspechu až do dna. Ak si chcú teda fanúšikovia dopriať ku kráľovskej F1 aj akčný motoršport naživo, okruh SLOVAKIA RING bude tým pravým miestom.

Relykros vznikol ako televízny šport, keď sa koncom 60. rokov minulého storočia rozhodla britská televízia ITV spestriť svoj program akčným podujatím. Prvé preteky na anglickom okruhu Lydden Hill tak spustili vášeň pre disciplínu, ktorá v sebe spája akčnosť, drámu a divácku dostupnosť vďaka otvorenému zákulisiu a krátkym, max. 1600-metrovým tratiam. Od roku 2014 existujú aj Majstrovstvá sveta v relykrose (FIA WRX), s továrenskou podporou tímov a veľkými menami ako Sébastien Loeb, Petter Solberg, Mattias Ekström či Ken Block.

Na úvodné sezónne preteky SLOVAKIA RINGU je momentálne prihlásených už vyše 180 pretekárov zo siedmich krajín Európy, vrátane aktuálnych účastníkov svetového šampionátu v relykrose Kevina Erikssona či Tima Scheidera. Relykrosové trate pozostávajú zo spleti asfaltového povrchu s nespevneným-šotolinovým. Autá sú podobné tým z rely a ich podvozky musia zvládnuť okrem častých a tvrdých kontaktov najmä zmeny pri prechode z pevného na nespevnený povrch. Jemnocit jazdcov tak dostane zabrať, no rovnako aj ich dravosť, odvážnosť a zmysel pre stratégiu.

Na jazdcov čakajú 2 tréningové jazdy, 3 ostré jazdy, dvakrát semifinále a jedno finále.

Vyskúšať si trať, alebo simulovať vzájomné súboje, môžu jazdci počas meraných tréningov. Každý jazdec je povinný spraviť aspoň jedno merané kolo. Následne na nich čakajú tri ostré jazdy - preteky na 4 kolá. Vyraďovacím systémom sa tak dostaneme k tým najúspešnejším vo svojich kategóriách, na ktorých čakajú dve semifinálové (5 kôl) a jedna finálová jazda (6 kôl). V oboch typoch týchto záverečných jázd by sa malo na štart postaviť dovedna 6 áut (3 rady po 2 autá), pričom trojica najlepších v oboch semifinálových jazdách sa postaví na štart veľkého finále.

FIA CEZ OMV MaxxMotion Rallycross tak otvorí sezónu na našom okruhu a predstaví stredoeurópsku špičku tejto atraktívnej disciplíny.

V nedeľu 26. marca sa prvé semifinálové jazdy začínajú o 13:00. Očakávaný koniec pretekov F1 v Austrálii je veľmi približne do 9:00 nášho času.

Časový harmonogram*:

Sobota 25.3.2017

08:00 - 1. voľný tréning
11:00 - 2. voľný tréning
13:00 - 1. ostré jazdy
16:00 - 2. ostré jazdy (Junior Kupa, Magyar kupa, Historic)

Nedeľa 26.3.2017

8:00 - 2. ostré jazdy (všetky CEZ kategórie)
9:30 - 3. ostré jazdy
13:00 - semifinále
15:45 - finále
16:45 – pódium

*Časový harmonogram je predbežný a môže sa meniť!