Maťo Homola v úžasnom Spa Francorchamps na 2. mieste

Jeden z najúspešnejších slovenských pretekárov v súčasnosti, Maťo Homola, si do posledného metra užil nádhernú trať Spa-Franchorchamps, z ktorej si doniesol celkovo 2. miesto v súčte výsledkov celého víkendu. V oboch jazdách hral jazdec tímu Homola Motorsport na BMW 320 TC WTCC hlavnú úlohu. Bol najväčšou hrozbou pre lídra šampionátu Rusa Karamyševa. Hoci sa mu ho napokon nepodarilo zdolať, v celkovom hodnotení FIA ETCC 2014 sa Maťo Homola dostal už na 2. miesto pred Ukrajinca Skuza.

Vedeli sme, že na rovinkách na rýchle Chevorlety nebudeme stačiť, ale v technických častiach okruhu jazdou „na srdce“ môžeme získať,“ povedal v cieli Maťo Homola. „V tréningoch som sa postupne zlepšoval a kvalifikačné 2. miesto bolo skvelé. No po štarte prvých pretekov sa pred mňa dostal druhý Chevrolet so Skuzom. Útočil som počas celých pretekov, a až tri kolá pred koncom sa mi ho podarilo dostať. Síce mi poriadne otĺkol celé auto, ako sa tvrdo bránil, ale v šikane pred cieľom prestrelil brzdy a 2. miesto bolo moje.

V druhej jazde, v ktorej podľa predpisov ETCC Maťo štartoval zo 7.miesta (prvých 8 miest z prvých pretekov sa otáča), sa dramatické momenty odohrali na konci rovinky Kemmel a po súboji Matějovského s Braginom sa Maťo dostal hneď v prvom kole do vedenia. „Podaril sa mi vynikajúci štart. Išiel som absolútnu hranu, lebo som vedel, že si musím vyjazdiť aspoň nejaký náskok, kým sa ruský pretekár Karamyšev so svojim Chevroletom (minuloročným víťazným vozidlom WTCC 2013 Yvana Mullera) vyhrabe z hĺbky poľa. No podarilo sa mu to už v 3. kole a rýchlo ma doťahoval. Na konci som už mal zničené pneumatiky a ledva som sa v Eau Rouge udržal na trati. Na výjazde z Le Combes, keď som sa už bránil pred útokom Karamyševa, som však dostal šmyk a v hodinách som vyletel z trate. Som rád, že sa mi BMW podarilo naštartovať a prišiel som do cieľa aspoň na 3. priečke absolútne a na 2. mieste v mojej triede TC2T.

Po belgickom podujatí FIA ETCC, ktoré sa išlo na slávnej trati F1 ako súčasť programu Majstrovstiev sveta WTCC, je Maťo Homola na 2. mieste hodnotenia kategórie TC2T. Dostal sa o 10 bodov pred Ukrajinca Igora Skuza, na lídra Nikolaja Karamyševa stráca 20 bodov. V poslednom podujatí ETCC 2014 na okruhu Enna Pergusa v Taliansku sa však budú rozdávať dvojité porcie bodov. V hre je tak až 46 bodov, čo necháva boj o titul stále otvorený.

Veľmi som si užil celý belgický víkend. Spa je najkrajší okruh, na akom som kedy jazdil. Nádherné rýchle úseky, úžasné zákruty, ktoré vyžadujú odvahu a nezameniteľná Eau Rouge,“ vyznal sa po návrate domov Maťo Homola. „Som spokojný, že sme zdolali aspoň jeden zo Chevroletov. Na Sicílii ešte zabojujeme, všetko je otvorené. Vlani sa mi tam darilo, tak sa to pokúsime zopakovať. Ďakujeme pekne všetkých partnerom a fanúšikom, že nám držali palce!

Homola Motorsport