Maťo Homola - heroický výkon na Salzburgringu

V súčte dvoch pretekov víkendu Európskeho šampionátu v pretekoch cestovných automobilov FIA ETCC 2014 skončil na výbornom 2. mieste. V oboch jazdách dokázal finišovať tesne za víťazným Rusom Nikolajom Karamyševom na Chevrolete Cruize.

Maťo Homola s jeho ex-továrenským BMW 320 TC podal na okruhu Salzburgring heroicky výkon. Aj napriek hendicapu nižšieho výkonu motora a horšej aerodynamiky, dokázal byť neskoršiemu víťazovi rovnocenným súperom. Stratený čas na dlhých rovinkách Salzburgringu doháňal v technických pasážach a jazdou „na brzdy.“ Počas víkendu sa kontinuálne zlepšoval, pričom v druhých pretekoch zajazdil tento iba19-ročný Slovák absolútne najrýchlejšie kolo zo všetkých štartujúcich. V oboch jazdách dokonca viedol, no v cieli sa nakoniec musel uspokojiť s 2. miestom. Spolu s druhou priečkou v kvalifikácii tak získal do celkového hodnotenia solídnych 18 bodov a dotiahol sa na 1 bod k Ukrajincovi Skuzovi, jazdiacom tiež na Chevrolete. Z 3. miesta stráca na lídra kategórie TC2T Rusa Karamyševa 15 bodov.

„S víkendom ako takým musím byť spokojný,“ hodnotil na ceste z Rakúska Maťo Homola. „Všetko fungovalo a v tíme sme všetci odviedli maximálny výkon. Podarilo sa nám zdolať aspoň jeden z rýchlych Chevroletov. Obe vozidlá Cruze tímu Campos pochádzajú z bývalého ex-továrenského tímu RML, Yvan Muller a Alain Menu na nich deklasovali štartové pole WTCC. Už vtedy na ne nik nestačil a to isté sa dnes deje v ETCC. Nech robíme, čo robíme, s takou technikou len ťažko udržíme krok – najmä na takýchto rýchlych okruhoch. Výhody v oblastiach podvozku, aerodynamiky aj výkonu motora sú na strane našich najväčších súperov, no my sa nevzdávame. Na Slovakia Ringu sme porazili oboch, teraz aspoň jedného. Budeme sa o to opäť snažiť aj na krásnom belgickom okruhu Spa-Francorchamps.“

Práve tam pokračuje seriál FIA ETCC 2014 už o mesiac 21. a 22. júna. Maťo Homola a tím Homola Motorsport pri tom nebudú chýbať.

Homola Motorsport