Hviezdy cestovných automobilov prehovorili na tlačovej konferencii

Bratislava, 9. máj 2019 - Dnešná tlačová konferencia k podujatiu Races of Slovakia v Bratislave predstavila okrem iného aj štyroch špičkových pretekárov WTCR - Svetového pohára cestovných automobilov. Tí sa ukážu na okruhu SLOVAKIA RING už v zajtrajších meraných tréningoch.

Slovenským médiám porozprávali svoje prvé dojmy tieto osobnosti:

  • Néstor Girolami (ALL-INKL.COM Münnich Motorsport), aktuálny líder šampionátu.
  • Johan Kristoffersson (SLR Volkswagen), úradujúci dvojnásobný Majster sveta v relykrose FIA WRX, švédsky šampión cestovných vozidiel a nováčik vo WTCR.
  • Norbert Michelisz (BRC Hyundai N Squadra Corse), víťaz minuloročných pretekov na SLOVAKIA RINGU, stálica seriálu.
  • Jean-Karl Vernay (Leopard Racing Team Audi Sport), šampión TCR International Series 2017, šampión Indy Lights a ďalších seriálov.
  • Xavier Gavory, zástupca promotéra Eurosport Events

Otázka:

Xavier, vitajte na Slovensku, priblížte nám trochu viac pozadie spojenia Eurosport Events a SLOVAKIA RINGU a niečo o dôvere, ktorú ste do okruhu vložili pri organizovaní oboch svetových seriálov WTCR a EWC.

Xavier Gavory:

V prvom rade chcem okruhu pogratulovať k 10. výročiu tento rok, a sme nesmierne radi, že môžeme byť toho súčasťou. Taktiež vďaka patrí miestnym motoristickým asociáciám a SLOVAKIA RINGU, za organizáciu tohto podujatia, keďže je to veľká výzva - zorganizovať Majstrovstvá sveta a Svetový pohár naraz. Očakávame množstvo športovej akcie a napínavých súbojov. V Eurosport Events milujeme výzvy a rovnako aj motoršport na dvoch, či štyroch kolesách.

Keďže sme promotérmi oboch seriálov, mali sme dlhé nutkanie spojiť ich do jedného podujatia. Tento rok sa tak stane dvakrát, najprv tu na SLOVAKIA RINGU, neskôr na okruhu Sepang v Malajzii. SLOVAKIA RING bol pre nás prirodzenou voľbou aj vďaka spoločnej histórii pri organizovaní Majstrovstiev sveta cestovných automobilov FIA WTCC od roku 2012, čo už je riadna doba, a taktiež tu organizujeme preteky motocyklov tretí rok po sebe.

Máme 26 áut, 32 motocyklov, očakávame celkovú sledovanosť vyše 70 miliónov divákov, takže toto je darček pre fanúšikov, novinárov a všetkých po celom svete, kto miluje motoršport. Vďaka tomuto podujatiu máme výborné prepojenie propagácie Slovenska, SLOVAKIA RINGU, Eurosport Events a samozrejme oboch seriálov.

O:

Otázka pre Norbiho: minulý rok si tu vyhral, vraciaš sa sem rád?

Norbert Michelisz:

Vždy sa rád vraciam na Slovensko a nevravím to len preto, že sedím pred slovenskými novinármi! Pre mňa sú to stále ako druhé domáce preteky, chodí sem veľa maďarských fanúšikov a atmosféra je tu vždy skvelá. V spojení s charakterom okruhu, ktorý mám veľmi rád, je to jedno z mojich najobľúbenejších podujatí v roku. Som veľmi rád, že som tu späť a verím nášmu výkonu viac, než na úvodných podujatiach v Maroku a Maďarsku.

O:

Ako vídíš svoje šance tento víkend?

NM:

Na základe nového "rozloženia hmotnosti" (tzv. Balance of Performance), ktoré máme tento rok, uvidíme cez víkend vpredu rozdielne vozidlá. Nové rozloženie hmotnosti na základe doterajších úspechov (tzv. Success Ballast) znamená, že naše auto je v porovnaní s inými ľahšie. Na takomto dlhom okruhu to bude mať svoj vplyv a čaká nás tak veľa vzrušujúcich momentov. Počas prvých dvoch podujatí ste zhruba vedeli, na čom ste, no od tohto víkendu prichádza Success Ballast, takže uvidíme tesné súboje a tiež ľudí vpredu, ktorí doteraz nemali šancu zabojovať. Každý, kto má záujem prísť na tieto preteky, by tak mal spraviť. Ako ste videli predošlé ročníky, táto trať je široká a zakaždým ponúkla množstvo akcie a napätia a verím, že to tak bude aj tento rok.

O:

Néstor, vitaj späť na Slovensku, na podujatí, ktoré je pre teba určite dôležité...

Néstor Girolami:

Je to pre mňa skutočne dôležitý víkend. Debutoval som tu v roku 2015, bolo to po prvýkrát, čo som jazdil cestovné vozidlá v Európe, takže sa mi vracajú milé spomienky. Keďže sme vyhrali predošlé preteky, mám obzvlášť dobrý pocit a veľmi sa teším na celý víkend. Aktuálne vedieme celý šampionát, pred nami je ešte mnoho pretekov, takže sa musíme poriadne sústrediť. Ako povedal Norbi - pre nás bude tento víkend naozaj veľkou výzvou, pretože si so sebou nesieme rovnakú povinnú hmotnosť ako v Maďarsku pred dvomi týždňami. Niektorí ďalší budú mať ľahšie autá, takže budú mať väčšie šance, čo je pre nás veľká výzva. Držíme si palce, dáme do toho všetko.

O:

Vedieš v tabuľkách WTCR a predpoveď počasia hlási rozličné podmienky: cítiš na sebe väčší tlak?

NG:

Popravde, nečakal som, že budem viesť šampionát, a to v mojej prvej kompletnej sezóne WTCR. Všetko je pre mňa totiž ešte nové, vrátane tímu, auta, niektoré trate, takže sa musím rýchlo adaptovať. Prvé dve podujatia sa nám naozaj vydarili, čiže necítim žiaden extra tlak. Rýchlosť našej Hondy Civic Type R je veľmi dobrá. Ak v nedeľu zaprší, bude to zaujímavé. Keď máte dobré auto, chcete radšej stabilnejšie podmienky, preto dúfam, že bude sucho. Ak zaprší, alebo bude vlhko, tak sa rýchlo prispôsobím, navyše auto sa v takýchto podmienkach ukázalo v Maďarsku ako veľmi dobré, keďže sme tam vyhrali druhé preteky.

O:

Jean-Karl, pred dvomi týždňami si zažil dobré aj slabšie chvíle - pole position, ktorú si však nedokázal premeniť vo víťazstvo a skončil si druhý. Čo očakávaš tento víkend?

Jean-Karl Vernay:

Myslím si, že sa nám bude dariť lepšie, no i tak sme Maďarsko zvládli celkom dobre. Mysleli sme si, že to bude náročnejšie, no získali sme slušné body. Žiaľ, Néstor nám vtedy uchmatol víťazstvo, no s druhým miestom som bol nadmieru spokojný. Mal som zlý štart, takže som bol rád, že som preteky napokon dokončil. Bol to však celkom dobrý víkend. Čo sa týka SLOVAKIA RINGU, tak si tu veríme. Pred rokom sme tu v prvých pretekoch skončili na druhom mieste a konfigurácia trate s dlhými rovinkami a rýchlymi zákrutami by nášmu Audi mala sedieť. Otázka je, aké bude počasie, no vyhovujú mi oba varianty. Bude to dozaista zaujímavé pre nás aj fanúšikov, a už sa neviem dočkať zajtrajška.

O:

Napokon otázka aj pre Johana Kristofferssona, dvojnásobného Majstra sveta v relykrose. Na SLOVAKIA RINGU si po prvýkrát, aké sú podľa teba tvoje šance v porovnaní so skúsenejšími konkurentmi na tejto trati?

Johan Kristoffersson:

Áno, na SLOVAKIA RINGU som prvý raz. Odhliadnuc od jedného testovacieho dňa, kedy skutočne pršalo. Musím uznať, že je to naozaj krásna trať! Začiatok sezóny mi úplne nevyšiel, dosť som sa vytrápil. Seriál je skutočne náročný na konkurenciu, je tu mnoho skvelých jazdcov a tímov, takže sa snažím prispôsobiť tomuto formátu. Auto trochu poznám spred dvoch rokov vo Švédsku, no tento šampionát je v mnohom odlišný. Na Hungaroringu som dosiahol 7. miesto v kvalifikácii, no musím takéto výkony podávať častejšie. Počasie vyzerá zatiaľ zaujímavo, snáď nám ponúkne veľké výzvy! Možno bude na trati aj nejaký štrk, čo by sa mi ako človeku z relykrosu páčilo! Dám do toho všetko a uvidíme, ako sa nám bude dariť.