FIA WTCC opäť na okruhu SLOVAKIA RING

Jeden z divácky najobľúbenejších svetových motoristických seriálov – FIA Majstrovstvá sveta cestovných automobilov (FIA WTCC) prichádza v druhej polovici júna už po štvrtýkrát na okruh SLOVAKIA RING. Dokáže Citroën udržať svoju dominanciu, alebo im konkurencia konečne šliapne na prsty?

Názov „majstrovstvá sveta“ nesie len skutočná špička ako Formula 1, MS v rely (WRC), MS vo vytrvalosti (WEC), či MS v relykrose (World RX). Minulý rok poznačilo preteky na SLOVAKIA RINGu predovšetkým počasie, ktoré však neodradilo tisíce fanúšikov. Pozreli si tak aspoň prvé z plánovaných dvoje pretekov, v ktorých sa z víťazstva tešil legendárny Sébastien Loeb. Tie druhé po prvýkrát v histórii šampionátu zrušili pre hustý dážď. Francúzskemu národnému hrdinovi Loebovi doprial náš okruh už druhé víťazstvo po FIA GT Series (2013).

Sezóna 2015 FIA Majstrovstiev sveta cestovných automobilov začala v marci pretekmi v Argentíne. Po minuloročnej dominancii vozidiel Citroën C-Elysée a špeciálne čerstvého šampióna José María Lópeza len málokto mohol čakať, že sa zmení rozloženie síl. Argentínčan ukázal opäť svoju silu ziskom pole position a víťazstvom v prvých pretekoch. V tých druhých ho dokázal udržať na uzde 9-násobný majster sveta v rely Sébastien Loeb. Ten chce zúročiť skúsenosti svojho premiérového ročníka a zaútočiť na majstrovský titul. Jednoduché to nebude, keďže aj skúsený 4-násobný majster WTCC Yvan Muller má rovnaké ambície. Tím Sébastien Loeb Racing navyše prenajal ďalšie dva Citroëny súkromným jazdcom – Číňanovi Ma Qing Hua a Maročanovi Mehdimu Bennanimu. Následne na ďalšom podujatí v marockom Marakéši vyhral opäť López a z triumfu v druhých pretekoch sa tešil veterán Muller. Posledné víkendové preteky na Hungaroringu patrili opäť Lópezovi, no v druhých pretekoch sa z víťazstva tešil domáci Norbert Michelisz na Honde. Okruh pri Budapešti privítal aj tímy sesterského FIA Európskeho pohára cestovných automobilov ETCC, ktorý sa aj u nás teší veľkej podpore fanúšikov vďaka domácemu obsadeniu a ostrým súbojom.

Nový model LADA Vesta s pilotmi Robom Huffom a Jamesom Thompsonom prekvapil už na prvom podujatí sezóny najrýchlejším časom v prvej časti kvalifikácie a pole position v druhých pretekoch.

Honda s vozidlami Civic získala na úvod sezóny jedno pódiové umiestnenie pre bývalého pilota F1 Tiaga Monteira, zatiaľ čo Maďar Norbert Michelisz vyhral Trofej Yokohama pre nezávislých jazdcov a preteky v Maďarsku.

SLOVAKIA RING bude šiestym podujatím sezóny, pričom zakončí jej prvú polovicu. Naša trať pri Orechovej Potôni patrí medzi najobľúbenejšie v kalendári a vysoký júnový dátum by tiež mohol pomôcť počasiu.

Súboje „nárazník o nárazník“ a skutočné pretekanie, akým sa FIA WTCC preslávilo vo svete, priláka davy fanúšikov na SLOVAKIA RING 20. a 21. júna 2015.