Fenomenálne pretekárske ťahače prídu na SLOVAKIA RING v júli

Medzinárodný motoristický šport sa u nás onedlho ukáže v skutočne unikátnej forme: Majstrovstvá Európy v pretekoch ťahačov na okruhu (FIA ETRC) predvedú to, čo ešte žiaden iný motoršport u nás nedokázal.

Predstava ťahačov v ostrých súbojoch a vysokých rýchlostiach na okruhu je bizarná sama osebe. No v skutočnosti ide o jeden z divácky najúspešnejších formátov, ktorý má taktiež svoju bohatú históriu. Tá sa začala písať ešte v USA v roku 1979. Čoskoro tieto zväčša neupravené ťahače dosahovali na rovinkách až 240 km/h! V roku 1985 vznikol európsky šampionát ETRC.

Súčasné pretekárske ťahače vážia síce 5300 kg, no vďaka špeciálnym úpravám a motorom s objemom 13 000 cm3 by bez obmedzovača dosahovali na rovinkách aj 300 km/h. Predovšetkým kvôli bezpečnosti je ich maximálna rýchlosť obmedzená na 160 km/h. Ich ostrý podvozok a technika prispôsobená na ostré okruhové pretekanie z nich robia veľkú atrakciu a pravidelne ponúkajú vzrušujúce súboje v štýle "nárazník o nárazník".

Minulý rok priniesol európskemu šampionátu nového promotéra s dlhodobou víziou rozvoja: ETRA (European Truck Racing Association) vznikla ako odnož nemeckého ADAC. Prišli s 5-ročným plánom na podporu šampionátu po investičnej a mediálnej stránke.

Ako teda vyzerá zvyčajný víkendový harmonogram pretekov FIA ETRC?

1. deň:

- 2 voľné tréningy, každý v trvaní 20 min

- 1 kvalifikácia (Q1) v trvaní 20 min

- 1 kvalifikácia v trvaní 10 min (tzv. "Super Pole"), pre 10 najrýchlejších ťahačov z Q1

- 2 pretekov s dĺžkou 45 km +/- 1 kolo (Race 1 a 2)

2. deň:

- 1 zahrievací tréning (warm-up) v trvaní 15 min

- 1 kvalifikácia (Q2) v trvaní 20 min

- 1 kvalifikácia v trvaní 10 min (tzv. "Super Pole"), pre 10 najrýchlejších ťahačov z Q2 a ktorá zároveň rozhodne o top 10 pozíciách na štarte 3. pretekov (Race 3)

- 2 pretekov s dĺžkou 45 km +/- 1 kolo (Race 3 a 4)

Štartový rošt:

- štart. pozície pre Race 1 určí kvalifikácia 1. dňa (Q1)

- štart. pozície pre Race 2 určí konečné poradie v Race 1 (top 8 odštartuje v opačnom poradí)

- štart. pozície pre Race 3 určí kvalifikácia 2. dňa (Q2)

- štart. pozície pre Race 4 určí konečné poradie v Race 3 (top 8 odštartuje v opačnom poradí)

Štarty prvej osmičky v opačnom poradí majú za úlohu zamiešať poradie pretekov a ukázať, ako najlepší dokážu bojovať o lepšie pozície. Súčasťou premiérového víkendu FIA ETRC na SLOVAKIA RINGU (15.-16. júla) bude aj exhibičná TRUCK SHOW. Diváci sa môžu tešiť aj na slávny a úspešný český tím Buggyra International Racing System, ktorý nedávno testoval na našej trati.