Dva štarty, dve pódiá. Gonda si z Jerezu odnáša víťazstvo a tretie miesto

Parádny výkon predviedol slovenský automobilový pretekár Richard Gonda v záverečnom podujatí série Renault Sport Trophy. Na svetoznámej trati v španielskom Jereze najprv sobotu suverénne triumfoval v daždivých vytrvalostných pretekoch, v nedeľňajšom šprinte po vydarenej stíhacej jazde skončil tretí.

Na programe počas tohto víkendu ho ako štandardne čakali sobotné vytrvalostné preteky spolu s kolegom z tímu ART Junior Andreom Pizzitolom a v nedeľu šprintové preteky.

V sobotu sa Gonda dostal na trať v polovici 70-minútových pretekov, keď v prototype RS01 vystriedal Pizzitolu. Francúzsky jazdec sa z piateho miesta na mokrom štarte prepracoval v priebehu dvoch kôl na čelo. Aj Gondovi odovzdal auto na vedúcej pozícii. Banskobystrický rodák ihneď začal potvrdzovať svoje jazdecké kvality. V náročných podmienkach si vybudoval pohodlný náskok pred súpermi. Dvadsaťjedenročný Gonda priviezol v skrátených pretekoch svoj prototyp do cieľa s vyše 22-sekundovým náskokom. V kategórii endurance vyhral druhý raz v sezóne, trikrát skončil tretí. Spolu s Pizzitolom skončili v celkovom poradí na výbornom druhom mieste.

Do nedeľňajších 25-minútových šprintových pretekov odštartoval Gonda z pole position. V šiestich tohtosezónnych kvalifikáciách kategórie Prestige sa mu podarilo zajazdiť najrýchlejší čas štvrtýkrát. Počasie bolo rovnako ako v sobotu nepriaznivé a štart pretekov sa posunul o hodinu, keď sa situácia na okruhu zlepšila. ART Junior tím sa rozhodol Gondovi nasadiť pneumatiky na suchú trať, ako to spravila väčšina tímov. V prvom kole po súboji s kolegom Forném Gonda stratil a prepadol sa na piate miesto, v následnom boji o stratené priečky sa dostal na nevyschnutú časť trate a skončil mimo nej. Do pretekov sa vrátil na jedenástom mieste, z ktorého začal svoju fantastickú stíhaciu jazdu. Pneumatiky s hladkým povrchom začali správne fungovať, Gonda sa po krásnych predbiehacích manévroch dostal na štvrté miesto a zajazdil najrýchlejšie kolo pretekov. Dvojica z tímu Oregon zatiaľ na čele predvádzala tvrdé súboje. Pri jednom z nich prišlo ku kontaktu a druhý Niccolo Nalio po havárii odstúpil. Gondovi sa otvorila cesta na pódium, ktorú bezchybne využil - finišoval na výbornom treťom mieste.

Jediný slovenský zástupca vo Svetovej sérii značky Renault skončil vo svojej premiérovej sezóne šampionátu Renault Sport Trophy v celkovom hodnotení na vynikajúcej druhej priečke.

Richard Gonda: "Máme za sebou veľmi zaujímavé preteky. Počasie bolo od rána premenlivé, pršalo aj svietilo slnko, mokrá trať postupne vysychala. Štartoval som z pole position. Keďže sme nemohli riskovať, zvolili sme rovnako ako viaceré tímy za nami slicky. Niektorí jazdci išli na pneumatikách do dažďa a rozdiely na začiatku pretekov preto boli dosť veľké. Opäť som sa dostal do kontaktu so súpermi, ktorí sa na mňa zozadu tlačili a prepadol som sa. Nakoniec som si dobre zapretekal, ukázal veľa predbiehacích manévrov. Vytiahol som to na tretie miesto a poistil celkovo druhú priečku v šampionáte, z čoho mám veľkú radosť. Takáto rozlúčka so sezónou je fantastická."