ADAC GT Masters odštartuje motoristický festival

Seriály Gran Turismo vozidiel najvyššej špecifikácie GT3 predstavujú najvýkonnejšie a najzaujímavejšie „superšporty“. V ostrých súbojoch sa tu predvádzajú najlepší svetoví jazdci na autách ako Audi R8, BMW Z4, Ferrari 458, Porsche 911, Chevrolet Corvette Z06.R či Ford GT. Práve najkvalitnejší a najznámejší seriál z krajiny prémiových vozidiel (ale aj jazdcov) – z Nemecka, prichádza po druhýkrát na Slovensko.

ADAC GT Masters slávil minulý rok na Slovakia Ringu svoje sté preteky v histórii, ktorá sa začala písať v roku 2007. Najväčšia organizácia združujúca motoristov v Nemecku – ADAC, má dnes vyše 18 miliónov členov. Je tiež členom FIA a spoločnými silami tak vytvárajú jeden z najkvalitnejších európskych GT seriálov vôbec.

Hlavný víkendový program pozostáva z piatkových voľných tréningov a popoludňajšej kvalifikácie. Tá je rozdelená na dva samostatné 25-minútové celky. Prvá určí štartové poradie do sobotňajších pretekov. Druhá kvalifikácia určí poradie na štarte nedeľňajších pretekov, pričom oboje sú plánované na 12:00. Tento rok štartovalo v seriáli 27 vozidiel/posádok, čo predstavuje až 54 jazdcov!

Posádku každého auta tvoria dvaja jazdci – jeden profesionál a jeden amatér – tzv. „džentlmen“. Tí sa približne v polovici pretekov striedajú počas povinného pit-stopu. V ADAC GT Masters platí tiež pravidlo „Balance of Performance,“ – t.j. dovažovanie vozidiel podľa úrovne profesionálnych jazdcov a tiež na základe výsledkov. Tí najlepší dostanú do auta viac kilogramov závažia, než ostatní. Tým sa dosiahne lepšia vyrovnanosť štartového poľa, keďže viac kilogramov znamená pomalšie vozidlo.

Súčasťou víkendu je aj bohatý sprievodný program v podobe veľmi vyrovnaných seriálov ako formulový ADAC Formel Masters, FIA Lotus Ladies Cup určený len pre pretekárky, či Renault Clio Cup Central Europe, známy nervydrásajúcimi súbojmi bez kompromisov.

ADAC GT Masters prichádza na Slovakia Ring už 8.-10. augusta.